T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Ankara Müftülüğü

07.10.2019

Cami ve Hayat Temalı Fidan dikim Etkinliği Gerçekleştirildi

Ankara Müftülüğümüze bağlı camilerimizde Diyanet İleri Başkanlığımızın koordinesinde, Camiler ve Din görevlileri Haftası münasebetiyle fidan dikme etkinliği düzenlendi. Diyanet işleri Başkanımız Prof. Dr. Ali ERBAŞ, Çankaya ilçemizde düzenlenen fidan dikme etkinliğine katıldı.

Çankaya Müftülüğü Abdülkerim Kuzu Camii’nde kılınan sabah namazının ardından, fidan dikme etkinliğinde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “İnşallah bugün 90 bin camimizden yüz binlerce vatandaşlarımızla birlikte yüz binlerce fidanı dikmiş olacağız” dedi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda ülke genelinde camilerde, Kur'an kurslarında, cami içi ve cami dışı pek çok yerde “Cami ve Hayat” temasıyla, camilerin daha fonksiyonel halde değerlendirilmesi noktasında programlar yaptıklarını söyleyen Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Bu programlarımızı, bugün inşallah camilerimizin yakın yerlerinde ihtiyaç olan yerlerde fidan dikerek adeta taçlandırıyoruz. Efendimiz aleyhissalatü vesselam buyuruyor ki, ‘Sizden herhangi biriniz kıyamet kopuyor olsa dahi elindeki fidanı diksin.’ İşte bu hadis-i şerif'ten ilham alarak ve ülkemizin gerçekten ağaca, fidana ne kadar ihtiyacı olduğunu bilerek farkındalık oluşturmak, hem fidan dikmeye milletimizi teşvik etmek hem de cami ve hayatın ne kadar iç içe olduğu, camisiz bir hayatın düşünülemediği, bütün bu anlayışların, camilerimizin kürsülerinden, minberlerinden milletimizle paylaşılması gerektiği konusunda bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. İnşallah bugün 90 bin camimizden yüz binlerce vatandaşlarımızla birlikte, yüz binlerce fidanı dikmiş olacağız. Bu da ülkemizin geleceğinde daha çok yeşil olması, daha çok ağaca sahip olması noktasında bir teşvik olacak, bir farkındalık oluşturacak. Bugün burada vatandaşlarımızla birlikte yüzlerce fidan dikmiş olacağız.”

Abdülkerim Kuzu Camii’ndeki etkinlikte Başkan Erbaş’a Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu, Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay, ​ ​Rehberlik ve Teftiş Başkanı Fatih Mehmet Karaca ve Ankara İl Müftüsü Yusuf Doğan, Çankaya Müftümüz Ali GÜLDEN de eşlik etti.