09.02.2023

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak tüm imkânlarımızla sahadayız.

81 il Müftülüğünde olduğu gibi Ankara Müftülüğü olarak Ankara Müftüsü Dr.Hasan ÇINAR'ın koordinesinde 25 ilçe Müftülüğümüz ile birlikte, Diyanet İşleri Başkanlığımızın talimatları doğrultusunda  afet bölgelerine  kardeşlerimizin acılarını paylaşmak, bu bağlamda irşad faliyetleri yürütmek ve gerektiğinde cenaze teçhiz ve tekfin işlemlerini gerçekleştirmek üzere;
Kahramanmaraş'a: 10 kadın, 5 Erkek Görevli,
Hatay'a : 10 kadın (Vaiz/k.k. Hocası), 35 kadın Gassal, 90 Erkek Görevli ( İlçe Müftüsü, Vaiz, Şube Müdürü, İmam hatip, Müezzin kayyım, yar.hiz, Şoför)
Kadın Görevli: 55
Erkek Görevli:  95
Toplamda : 150 görevli ,bölgeye gönüllü olarak gönderilmiştir. Durum normale dönünceye kadar, Afet bölgesine Diyanet İşleri Başkanlığımızın talimatları doğrultusunda, münavebeli olarak, gönüllü gitmek için sırasının gelmesini bekleyen tüm görevlilerimiz, sırayla  gönderilecektir.

Ayrıca tüm camilerimizde, sürekli olarak vatandaşlarımızın ,Valiliğimizin talimatları doğrultusunda ,Afad'ın açtığı yardım hesaplarına nakdi ,Kaymakamlıklarımız'ın belirlediği noktalara da ayni olarak yardım yapmaları, duyurulmakta ve sürekli teşvik edilmektedir.

Bununla birlikte İl Müftülüğümüz ve 25 ilçe Müftülüğümüz  T.D.V şubeleri olarak bölgeye ihtiyaç duyulan yardım malzemelerinden oluşan onlarca Tır ve Kamyon, Başkanlığımızın bölgedeki yetkililerden aldıkları bilgiler doğrultusunda, yönlendirdikleri noktalara gönderilmiştir ve gönderilmeye devam edecektir.

Bu vesileyle geçmişten günümüze afetlerde vefat eden bütün kardeşlerimize Cenâb-ı Haktan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Yüce Rabbimiz, bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın. Ülkemizi, milletimizi, İslam âlemini ve bütün insanlığı her türlü afetten muhafaza buyursun.