07.10.2021

Müftülüğümüzce, “Cami, Din Görevlileri ve Vefa” konulu program düzenledi

Diyanet İşleri Başkanlığı rehberliğinde “CamiDin Görevlileri ve Vefa” temasıyla kutlanan “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” etkinlikleri, il ve ilçe müftülükleri koordinesinde ülke genelinde devam ediyor.

Bu kapsamda Müftülüğümüzde, “Cami, Din Görevlileri ve Vefa” konulu program düzenledi.

TDV Kocatepe Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa Ankara Vali Yardımcısı Ceyhun Dilşad TAŞKIN, İl Müftüsü Dr. Yusuf DOĞAN, İl Müftü Yardımcıları, İlçe Müftüleri, daire amirleri, Müftülük personeli ve din görevlileri katıldı.

Kocatepe Camii İmam Hatibi Yahya ÇELİK’ in Kur’an tilaveti ile başlayan program, İl Müftü Yardımcısı Ali ÜNAL’ ın açılış konuşmasından sonra Ankara Vali Yardımcısı Ceyhun Dilşad TAŞKIN din görevlilerine seslendi. Vali Yardımcısı TAŞKIN, ”Hepimize düşen çok vazife var. Sizlerde bu noktada en güvendiğimiz ve destek alacağımız hocalarımızsınız. Camiler ve Din Görevlileri Haftası başta bütün diyanet camiası olmak üzere ülkemiz için hayırlı olsun.” dedi.

Program, İl Müftüsü Dr. Yusuf DOĞAN’ ın “Cami, Din Görevlileri ve Vefa” konulu konferansıyla devam etti. İl Müftüsü DOĞAN, "Cami ile ilişkisinde mümin vefalı olmalıdır. Mescitlere devam etmeyi alışkanlık haline getirmesi, kişinin mümin oluşunun alameti sayılmış. Arşın gölgesinde yer alacak olan yedi sınıftan birinin de kalbi camiye bağlı olan, yani camiye karşı vefalı olan, cami ile köprüleri atmayanlar olduğu ifade edilmiş. Rasulüllah Efendimiz, bizzat gayret ve katkılarıyla inşa edilen ilk mescit olan Kuba mescidiyle karşılıklı gönül bağı kurmuşçasına, dost ziyareti yapar gibi cumartesileri onu ziyaret etmiş. Nasıl ki insan derdini çekinmeden sıkılmadan açabileceği, en yakın, en candan vefakâr bir dost arar kendine, cami de öyle vefakâr bir dost mekân. Bu eve girmek için randevu almak gerekmiyor, nasıl vefakâr bir dost ile ilişkilerde protokol olmazsa. Gecenin bir yarısı en sevdiğiniz ahbabınızın kapısını çalmaya cesaretiniz olmaz. Ama camiye girerken öyle değil!  Mümin, vefakâr bir dost olarak ömür boyu irtibat halinde olduğu camiden, son deminde de vefa görerek bu dünyadan göç eder." dedi.

Vefa sadece insanda olan ve onda aranan olmadığını vurgulayan Müftü DOĞAN, “Eşref-i mahlûkât olan insanın bu vefasızlığına karşı, vefasıyla ve sadakatiyle ashab-ı kehfin peşinden ayrılmayan köpeğin durumu Kur’an-ı Kerim’de, ashab-ı kehfle beraber anlatılmakta Rasulüllah Efendimiz’ in üzerinde hutbe okuduğu hurma kütüğü ile olan diyaloğu ve ona gösterdiği iltifat, “Uhud bizi sever, biz Uhud’ u severiz” ifadesiyle bir dağ ile olan sevgi alışverişi… Bu ve benzeri örnekler biz insanların dışındaki varlıkta da vefa ve sadakatin olduğunu ifade ediyor.” ifadelerine yer verdi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası sebebiyle programa katılan din görevlilerimize “İşlerinizi hakkını vererek çalışmak vefakâr olmayı gerektiriyor. Camiler ve Din Görevlileri Haftamız hayırlı ve mübarek olsun. İhlas ve samimiyetle hizmetlerimizi ifa edebilmeyi ve rızasına erebilmeyi bizlere nasip eylesin. Hizmetlerinden dolayı bütün hocalarımızı tebrik ediyorum. Cenab-ı Allah sizlerden razı olsun.” dedi.

Konferansın ardından “Camiler ve Din Görevlisi Haftası” kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren din görevlilerine ödülleri verildi. Ayrıca "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" etkinlikleri kapsamında emekli personele plaket takdim edildi.