T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Ankara Müftülüğü

26.09.2020

İl ve İlçe Müftüleri İstişare Toplantısı dijital platformda yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı, her sene yüz yüze gerçekleştirilen il ve ilçe müftüleri istişare toplantısını, koronavirüs tedbirleri kapsamında Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinesinde dijital ortama taşıdı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 81 il ve ilçelerinden 1284 müftü ile Başkanlık üst düzey yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen video konferans toplantısında, tüm dünyada öldürücü etkisini sürdüren koronavirüs salgınına dikkat çekerek, "Bugün hepimize düşen görev, insanlığın maruz kaldığı salgını birlik ve beraberlik ruhuyla bertaraf etmek için azim, sabır ve sebatla mücadele etmektir, yaşanan musibetten doğru dersler çıkarmaktır." dedi.

Başkanlık merkezinden idare edilen ve 1284 müftü ile çok sayıda üst düzey yöneticinin katıldığı "Salgın Dönemi Diyanet Hizmetleri Sorunlar Ve Çözüm Önerileribaşlıklı toplantı, Müftülüğümüz toplantı salonunda Ankara İl Müftümüz Yusuf Doğan, İl Müftü Yardımcılarımız ve İlçe Müftülerimizin katılımlarıyla yapıldı.

İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı' nın Kur'an tilavetiyle başlayan programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, il ve ilçe müftülerine yeni tip koronavirüs salgını sürecinde yaptıkları çalışmalar ve gösterdikleri özveri için teşekkür etti.

Başkan Erbaş, bu yıl Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nda "Cami ve İlim", Mevlid-i Nebi Haftası'nda ise "Peygamberimiz ve Çocuk" konularının ele alınacağını söyledi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nın açılışını 1 Ekim Perşembe günü Ayasofya Camii'nde yapacaklarının bilgisini de veren Erbaş, "2 Ekim Cuma günü de Ayasofya Camii'nin avlusunda saat 14.00'te Ayasofya Camii Sempozyumu' muzun açılışını gerçekleştireceğiz. Sempozyum 3 gün boyunca dijital ortamdan yayınlanacak." ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş'ın ardından sırasıyla Diyanet İşleri Başkan yardımcıları söz aldı. Daha sonra il müftüleri, il müftü yardımcıları ve ilçe müftülerinden temsilciler söz alarak, salgın sürecinde gerçekleştirilen faaliyetlerle yaşanan sorunlar ve planlanan çalışmalar hakkında bilgi sundular.