03.01.2017

İl Müftüsü Mehmet SÖNMEZOĞLU'nun Göreve Başlama Mesajı

RAHMÂN VE RAHÎM OLAN ALLAH’IN ADIYLA 

Yüce dinimiz İslâm’a, milletimize ve başkentimize hizmet etme şerefini bahşeden Yüce Rabbimize sonsuz hamd ve sena olsun. Hz. Âdem’den Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s)’ya kadar insanlığın kutlu elçilerine salât ve selam olsun. 

İnsanlık tarihinden Bedir’e, Bedir’den günümüze kadar, dinimiz, vatanımız, bayrağımız, milletimiz için şehadet şerbeti içen bütün şehitlerimize ve gazilerimize rahmet olsun. Özellikle 15 Temmuz 2016 Cuma gecesi hain darbe girişiminde şehit olan bütün şehitlerimize rahmet, gazilerimize, ailelerine ve tüm Ankaralılara selam olsun. 

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde 32 yıldır yürütmekte olduğum çeşitli görevlerden sonra 07.12.2016 tarihi itibariyle Ankara il müftülüğü görevine atanmış bulunmaktayım. Bu önemli ve mesuliyeti çok ağır, ancak şerefi çok büyük olan bu göreve şahsımı layık gören, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, devlet büyüklerimize ve bana güven duyan herkese en kalbî şükranlarımı arz ederim. 

Yüce Rabbimizden en büyük dua ve niyazım, Başkentimize hizmet ederken yardım ve desteğini üzerimizden eksik etmemesi, daima sevdiği ve hoşnut olduğu güzel çalışmaları yaparak rızasını kazanabilmektir.  

Bu vesileyle kuruluşundan günümüze kadar Ankara Müftülüğü görevini ifa eden bütün müftülerimizi ve müftülük hizmetlerinde bulunan kardeşlerimizden ebediyete irtihal edenlere yüce Allahtan rahmet, hayatta olanlara sıhhat ve âfiyetler niyaz ediyorum. Başta Ankara Valimiz Ercan Topaca bey olmak üzere, Tüm Ankaralı kardeşlerimizi, din gönüllüsü mesai arkadaşlarımı hürmet ve muhabbetle selâmlıyorum. 

Görevimiz, hem bu dünyada hem de ahirette ebedi kurtuluş ve mutluluğa erebilmek için Din-i Mübin-i İslâm’ın rahmet çağrısıyla insanlarımızı buluşturma yolunda var gücümüzle, gece gündüz çalışmak, Azîz ve Gâzî Milletimize hizmetkâr olmaktır.  

Hedefimiz, Başkanlığımızın hedefleri, vizyon ve misyonuna uygun olarak, 5930 din gönüllüsü kardeşlerimle beraber ekip ruhuyla hareket ederek, tüm insanların ve fikirlerin önemsendiği bir anlayışla, birlik ve beraberlik ruhu içinde, hiçbir şekilde ayrılıklara fırsat vermeden toplumun tamamına ulaşmaktır. Ankara’nın her köşesinde, camilerde, Kur’an kurslarında, mihraplarda, minberlerde, kürsülerde, şerefelerde asırlarca ilahi rahmet ve merhamet çağrısının, ezanların ve salâların yankılandığı, ezanların ve salâların tanklara, uçaklara, silahlara galip geldiği bu topraklarda dinin rahmet iklimini ulaştıramadığımız, Kur’anla buluşturamadığımız hiçbir ev, hiçbir işyeri, hiçbir kurum ve kuruluş, hiçbir gönül bırakmamaktır. Yüce dinimizin diriltici nefesini ve mesajını hayatla buluşturmaktır. 

Bu güne kadar Ankara için, ülkemiz için gayret eden, âlemi islâma hizmet eden, eser bırakan şahsiyetleri minnetle, hayırla yâd ediyorum. Yüce Allah’tan hayırla yâd edilecek hizmetler yapmayı ümit ve niyaz ediyorum.  

Bu duygu ve düşüncelerle yeni görevimin ülkemiz, milletimiz, Ankara’mız için hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Cenâb-ı Hakk’ın inayetinin hep bizimle birlikte olmasını, tevfikini refik etmesini, bizi mahcup ve pişman etmemesini diliyor, tüm milletimizin ve Ankara’nın hayır dualarını ve desteklerini bekliyor, 2017 yılının birlik beraberliğimizi, kardeşliğimizi daha da pekiştirmesini,ülkemizi ve alemi İslamı terörden arındırmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.    

 Mehmet SÖNMEZOĞLU / Ankara Müftüsü