21.05.2016

Berat Kandili Mesajı

Hicri/kameri aylardan Şaban-ı Şerif’in 15. gecesine denk gelen 21 Mayıs 2016 Cumartesi günü,  içinde bulunduğumuz Üç Aylar içerisinde bulunan ve Mübarek Ramazan ayının müjdecisi olan Berat Kandili’ni hep birlikte kutlayacağız.

Sevgili Peygamberimiz’in (sav), “Şaban’ın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allah Teâlâ buyurur ki: 'Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim. Derman arayan yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim.' Bu hâl, sabaha kadar devam eder.” (İbn Mâce, İkâme, 191) buyurduğu bu kutlu gece, Yüce Allah’ın rahmet kapılarını açtığı, günahlarına tevbe edenlerin affedileceği, rahmet, mağfiret ve bereket kapılarının açıldığı müstesna bir zaman dilimidir. Maddi ve manevi kirlenme, yıkılma ve yıpranmanın yaşadığı günümüz dünyasında bizlere sunulan müjdelerle dolu bu kutlu geceyi fırsata çevirerek Yüce Allah’tan af, mağfiret, dua ve niyazda bulunmalıyız. O’nun biz kullarına bahşettiği güzelliklerden en güzel şekilde istifade etmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Ankaralı hemşerilerimiz olmak üzere, aziz milletimizin, İslâm âleminin mübarek Berat Kandilini en kalbi duygularla kutluyor, bu gecenin, ülkemiz ve İslâm âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayet, barış, huzur ve kurtuluşuna, bütün müminlerin affına ve Hak katında gerçek beraatımıza vesile olmasını Yüce Allah'tan niyaz ediyorum.

 

Prof. Dr. Mefail HIZLI

Ankara Müftüsü