18.03.2024

RAMAZAN VE KARDEŞLİK BİLİNCİ

Mübarek Ramazan ayının bizlere kazandırmış olduğu bir güzellik ise;oruç ibadeti’nin asıl maksatlarından biri olan insanlar arasındaki kardeşlik bilincini, hoşgörüyü, birliği, dirliği ve kaynaşmayı sağlaması ve sevgi kaynaklarını geliştirmesidir.

İslam'da ibadetlerin asıl maksadı insanda iç güzelliğini, gönül enginliğini sağlaması Allah'a karşı ve gerekse insanlara ve mahlukata karşı sevgisini arttırılmasıdır.

Evet İslam dini kardeşlik ve sevgi dinidir. Mümin seven insandır. Sevgi müminin ziynetidir. Sevgi insanlarda doğuştan gelen bir duygudur. Sevgi varoluş sebebidir. Sevgi Allah'ın insanlara vermiş olduğu en büyük nimetlerden biridir. Sevgi ile insan daha bir değer kazanır. Sevgisiz bir Hayat tatsız tuzsuz bir hayattır. Sevgi hayatımıza renk katar Peygamberimiz (s.a.v)

diliyle, gerçek Mümin olmanın temel şartı sevgidir buyuruyor:

 

“Canım kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız. “(Buhari bab 4 / 233) Allah'a gönülden bağlanan ve Allah'ı çok seven insanın onun yarattığı tüm güzellikleri karşı kalbinde bir sevgi oluşur.

Yunus: Elif okuduk ötürü, pazar eyledik götürü yaratılanı severiz Yaratandan ötürü der.

İnsanlarla anlaşmanın ön şartlarından biri de onları sevmektir. Aile ve toplumların güven,huzur ve barış içinde yaşayabilmeleri sevginin varlığına ve devamına bağlıdır. Seven insan zulmetmez.

Seven insan ayıp ve kusur aramaz kusur ve hataları ortaya çıkarmaz. Seven insan eli ve dili ile Kimsenin malını ve canına zarar vermez.

Peygamber Efendimiz: ”Müslüman o kimsedir ki diğer müslümanlar onun elinden ve dilinden güvende olur.”(Buhari 412) seven insan kimseyi aldatmaz. Kimseyi hakir görmez, kimseye ihanet etmez ve zarar vermez. Seven insan küçüklere merhamet eder, büyüklere saygı gösterir. Peygamberimiz: ”küçüğüne merhamet etmeyen büyüğüne saygı göstermeyen bizden değildir.” buyurmuştur. (Müslüm 300)

Seven insan iyiliği takdir eder. İyilik edene teşekkür eder, insanlara teşekkür etmeyen Allah'a teşekkür etmez.

 

Sevginin yeri gönüldür.

Yunus; “Gönül bir pınardır. Çeşmesi var tası yok. Yıkma kimsenin kalbini yapacak ustası yok.

Gönül calabın tahtı, calap gönüle baktı,

İki cihan bedbahtı,kim bir kez gönül yıktın ise bu kıldığın namaz değil,yetmiş iki millet dahi elin yüzün yumaz değil. “ der.

Sevmek, sevebilmek ve sevgiyi tezahür ettirebilmek bir maharettir. Sevgi; Sabır ister, fedakarlık ister, marifet ister, sevgi de aslolan bir çıkara dayalı olmayandır. Çıkara dayalı sevgiler çabuk söner, sevgi de temel unsur, Allah ve Peygamber sevgisidir.

Seven sevdiği ile beraberdir. Peygamberimizin hayatına baktığımızda hep sevgileri ile ön plana gelmişlerdir. Hz. Peygamber Efendimiz bir sevgi pınarı idi oluk oluk sevgi akıtır,sevgisi ile kuruyan gönüllere girer hayat iksiri sunar onları yeşertirdi. Herkese iltifat ederdi.

Kur'an-ı Kerim Onun bu yönüne işaret ederken “Allah'ın rahmeti sayesinden sen onlara karşı yumuşak davrandın eğer kaba,katı yürekli, sevgisiz biri olsaydın senin çevrenden kesinlikle dağılır giderlerdi.”(Ali İmran 159) O halde seven sevilir. Allah ve insanlar tarafından sevilmenin yolu sevmekten geçer dolaysıyla sevgiyle anlaşalım.

 

Evet namaz sevgiyi çağrıştırır. Oruç, hac insanları kardeşlik bilinciyle kaynaştırır, zekat kalbe sevgi tohumunu eker fakir ile zengin arasında bir sevgi köprüsüdür. Yaptığımız ibadetlerin manevi güzellikleri ile gönlümüzü doldurduğumuz rahmeti ile ruhumuzu aydınlattığınız Ramazan ayında ve sonrasın da inanan insanlar olarak birbirimize karşı anlayışlı olmaya çalışalım. Kardeşlik duygularımızı ön plana çıkaralım. Çünkü her zaman karşılıklı sevgi saygıya ihtiyacımız var. Çevremizdekilerle iyi geçinmeye bakalım seven kişi sevdiğinin üzülmesini istemez. Onu tedirgin edecek bir dil kullanmaz, ona çıkışırken bile kalbini kırmamak için sözünü yumuşak söyler, biz de öyle yapmalı sevdiklerimize, mümin kardeşlerimize sitem ederken bile onları üzmekten onlarla aramızın bozulmasından kaçınmalıyız.

Sevelim sevilelim bu dünya kimseye kalmaz. Sevgi ile anlaşalım hayatımız, gönlümüz sevgi ile dolsun. Sevginiz ve sevenleriniz bol olsun. Sevgimizin zirveye ulaştığı Ramazanımız uhuvvetimize ve tesanüdümüze vesile olsun. Kardeşliğimiz daim olsun.

Mustafa BAYTAR/Çankaya Müftüsü