T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Ankara Müftülüğü

19.11.2018

Ankara Müftümüz Mehmet SÖNMEZOĞLU'nun Mevlid Kandili Mesajı

“Yüce Allah’ın insanlığa gönderdiği, son peygamber, en son rahmet elçisi, İlâhî vahyin son ve tamamlayıcı halkası sevgili peygamberimiz, Hz. Muhammed (s.a.s)’in doğum günü ve gecesi her yıl artan bir heyecanla Mevlid-İ Nebi olarak kutlanmaktadır.
Mübarek günler ve geceler; ışıklarıyla sadece karanlık gecelerimizi değil, aynı zamanda manevî feyziyle de daralan gönüllerimizi aydınlatan, nurlandıran, zihinlerimizi berraklaştıran gecelerdir. Kandiller; öze dönüşün, Yüce Yaratanımıza yürekten yakarış ve yönelişin, günahlarla kirlenmeye yüz tutmuş gönüllerimizi arındırmanın, kısaca bize, kendimizi bulma ve bilmenin, nefsin yanıltıcı arzu ve isteklerinden uzaklaşmanın imkânlarını sunan aydınlatıcı kutlu zaman dilimleridir.
İşte Mevlid-İ Nebi de insanı insan yapan, varlık âleminin yaratılış sebebi olan, bütün güzelliklerin kendisinde odaklandığı bir şahsiyet olan, Hz. Peygamberin doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri, en güze bir ahlâk örneğini anlayıp, hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir.
Bu gece insanlığın hayat ufkuna aydınlık bir devir açan Peygamber Efendimizin dünyaya teşriflerini kutlarken, onun örnek şahsiyetini ve güzel ahlâkını tanımaya, getirdiği evrensel çağrıyı anlamaya ve bütün bunların özünde barındırdığı ruhu, şahsımıza, ailemize, çevremize, çağımıza taşımaya olan ihtiyacımızı bir kez daha fark etmekteyiz.
Sevgi ve rahmet peygamberi olan Kutlu Nebi “İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçek manada iman etmiş olamazsınız.” buyurarak sevgi ve imanı toplumsal barışın temel taşı yapmıştır. O, bize Allah’a iman edip onu sevmeyi, ona bağlanarak iç barışı ve doğru yolu bulmayı, ibadetlerle hayatımızı anlamlı kılmayı, dürüstlüğü, emaneti korumayı, insan haklarına riayet etmeyi, yetim ve kimsesiz çocuklara kol kanat germeyi, herkesin ve her şeyin hakkını gözetmeyi, kimseyi incitmemeyi, iyilik yapmayı, iyi ve yararlı insan olmayı öğütlemiştir.
İşte bu Mevlid-İ Nebi gecesinde, Sevgili Peygamberimizin gönülleri sevgiyle birleştiren çağrısına kulak vererek, sahih dinî bilginin ışığında manevî hayatımızı zenginleştirmenin, barış ve esenlik içinde güvenle yaşamanın, uzaklıklarımızı yakın etmenin ve kardeşlik köprüsünde birlikte bir ve beraber olarak yürümenin vaktidir.
Bu akşam idrak edeceğimiz. Mevlid-İ Nebi’nin Ankara’mıza, ülkemize, bütün insanlığa sevgi, rahmet, huzur ve barış getirmesini, Sevgili Peygamberimizi daha iyi tanımamıza ve onun şefaatine, Ümmeti Muhammed’in birlik ve kardeşliğine vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.”
Mehmet SÖNMEZOĞLU
Ankara Müftüsü